|
|
|
Sou Fujimoto talar på Nordic Architecture Fair. Foto:
David Vintiner
|
Nordic Architecture Fairs konferensprogram har
nu offentliggjorts. Fler än 150 talare i tre parallella
föreläsningssalar kommer att presentera sina visioner. Fokus
ligger på framtidens städer och vad arkitekturen kan göra för
skillnad.
Highlights: Sou
Fujimoto, den firade japanska arkitekten, talar om den
kreativa friheten han hittar i mellanrummen.
Charles Renfro, partner i Diller Scofidio + Renfro,
arkitektkontoret bakom bland annat The High Line i New York,
talar under rubriken “Democracity”.
Helle Juul, arkitekten som förmodligen ritat fler
campusområden än någon annan nutida nordisk arkitekt, ger
konkreta tips på hur stadsplanering kan främja kunskapsutbyte.
Built to last: kan arkitektur och stadsplanering göra dig frisk?
Oana Bogdan, Bogdan & van Broeck; Gro Bonesmo, Spacegroup;
Thrainn Hauksson, Landslag; Christer Larsson,
stadsbyggnadsdirektör i Malmö; och Lone Wiggers, C. F. Møller
Architects diagnostiserar arkitekturens hälsoaspekter.
The state vs the people: vem bör stadsarkitekten tjäna? Är det
den dagsaktuella politiken – inte sällan kortsiktig och
populistisk – eller är det mer beständiga demokratiska värden?
Gerard Reinmuth, chef för australiensiska kontoret Terroir,
bjuder in till debatt om arkitektur och politik.
Se programmet här -
Nordic Architecture Fair är mötesplatsen för framstående
arkitektur och stadsplanering. Under två händelserika dagar
sammanstrålar arkitekter, stadsplanerare, fastighetsägare,
byggherrar och ingenjörer för att diskutera hur framtidens
samhällen bör se ut och fungera.
På Nordic Architecture Fair möter du några av världens djärvaste
arkitekter och stadsbyggare, de med förmåga att realisera det ”omöjliga”.
Mötesplatsen är lika mycket konferens som mässa. På mässgolvet
finns ett 100-tal utställare på plats och konferensprogrammet är
digert med över 100 talare
Tisdag
07 november
10:15 - 11:00
True North
Gert Wingårdh, architect, founder and principal, Wingårdhs
arkitektkontor, Gothenburg, Kim Herforth Nielsen, architect,
co-founder and principal, 3XN, Aarhus, Kjetil Trædal Thorsen,
architect, co-founder and principal, Snøhetta, Oslo, Pálmar
Kristmundsson, architect, founder and principal, PKdM,
Reykjavík, Pekka Mäki, architect, principal, Sigge Architects,
Helsinki Scen: G3
Tisdag
07 november
11:00 - 11:30
Silicon Chalmers
Sverker Alänge, docent, Teknikens ekonomi och organisation,
Chalmers Tekniska Högskola, Tomas Holst, strategy project leader
at Finance, CEVT Scen: G2
Tisdag
07 november
11:00 - 11:30
Street smart
Helle Juul, architect, founder, Juul Frost arkitekter,
Copenhagen Scen: G3
Tisdag
07 november
11:30 - 12:00
Hur formar vi en vision av det hållbara samhället?
Björn Berling, senior consultant, The Labyrinth, Gröna Städer
Scen: G2
Tisdag
07 november
11:30 - 12:00
Plus ça change, plus c'est la même chose
Gert Wingårdh, architect, founder and principal, Wingårdhs
arkitektkontor, Gothenburg Scen: G3
Tisdag
07 november
13:00 - 13:45
Pengar växer på träd
Fredrik Wirdenius, VD, Vasakronan, Jan Rosengren, senior advisor,
Newsec, Lena Hök, senior vice president, green and community
Investment, Skanska, Per Lindblad, head, real finance, SEB Scen:
G2
Tisdag
07 november
13:00 - 13:45
Forms in movement
Umberto Napolitano, architect and co-founder, LAN (Local
Architecture Network), Paris Scen: G3
Tisdag
07 november
13:45 - 14:00
Turning tables
Sima Zangiabadi, architect, head of business development, Peab,
Stockholm Scen: G3
Tisdag
07 november
13:45 - 14:00
Vallastaden – makes people talk
Rickard Stark, architect, founder, OkiDoki! Arkitekter,
Gothenburg Scen: G2
Tisdag
07 november
14:00 - 14:30
Place, people, process, project
Kjetil Trædal Thorsen, architect, co-founder and principal,
Snøhetta, Oslo Scen: G3
Tisdag
07 november
14:00 - 14:30
Bimsalabim
Nina Borgström, director, digital design & BIM, DogA, Norwegian
Centre for Design and Architecture, Oslo, Søren Riis Dietz,
arkitekt, partner, Bjerg Arkitektur Scen: G2
Tisdag
07 november
15:00 - 15:15
Travelling light
Gro Bonesmo, architect, co-founder and principal, Spacegroup,
Oslo Scen: G3
Tisdag
07 november
15:00 - 15:15
Emma
Emma Jonsteg, architect, co-founder and principal, Utopia
arkitekter, Stockholm Scen: G2
Tisdag
07 november
15:00 - 15:15
Much more Copenhagen!
Tina Saaby, city architect, Copenhagen, City architect Scen: G1
Tisdag
07 november
15:15 - 15:30
London calling
Monica von Schmalensee, architect, principal, White arkitekter,
Stockholm Scen: G3
Tisdag
07 november
15:15 - 15:45
Digitalt är genialt. Eller?
Christina Öhman, director of business development, Rise
Interactive, Ida Bodén, dataanalytiker, ArkDes, Sweden’s
national centre for architecture and design, Stockholm, Kajsa
Crona, arkitekt, studiochef, Sweco Scen: G2
Tisdag
07 november
15:30 - 15:45
Bike alike: Bike burger
Susanne Metz, architect, head of the Directorate General for
Regional and Urban Planning, Hamburg, Hamburg stad Scen: G3
Tisdag
07 november
15:45 - 16:00
Bike alike: Keep calm and pedal on
Paul Lavelle, urban designer, principal technical specialist,
Strategy & Outcome Planning (Cycling), Transport for London
Scen: G3
Tisdag
07 november
15:45 - 16:30
The world of travelling according to Zaha Hadid
Filippo Innocenti, architect, associate director Scen: G2
Tisdag
07 november
16:00 - 16:30
Bike alike
Malin Månsson, cycle strategist, Municipal of Gothenburg,
Trafikontoret, Göteborgs stad, Páll Hjaltasson, architect, +
Arkitektar, former chairman of the Reykjavik Environment and
Planning Board, Reykjavík, + Arkitektar, Paul Lavelle, urban
designer, principal technical specialist, Strategy & Outcome
Planning (Cycling), Transport for London, Susanne Metz,
architect, head of the Directorate General for Regional and
Urban Planning, Hamburg, Hamburg stad, Tina Saaby, city
architect, Copenhagen, City architect Scen: G3
onsdag
Onsdag
08 november
10:00 - 10:45
Isn't it good, Finnish wood? Alive and kicking
Mikko Summanen, architect, co-founder and principal, K2S
Architects, Helsinki Scen: G1
Onsdag
08 november
10:00 - 10:30
Architecture shapes behaviour
Kasper Guldager Jensen, director and partner, 3XN architects and
GXN Innovation Scen: G3
Onsdag
08 november
10:00 - 10:45
Isn't it good, Finnish wood? Past and future
Anssi Lassila, architect, founder and principal, OOPEAA (Office
for peripheral architecture), Helsinki Scen: G1
Onsdag
08 november
10:00 - 10:45
Isn't it good, Finnish wood? Social and digital
Antti Nousjoki, architect, co-founder and principal, ALA
Architects, Helsinki Scen: G1
Onsdag
08 november
10:00 - 10:30
Vilse i hållbarhetsdjungeln
Adelina Lundell, processledare, social hållbarhet, Cecilia
Ehrenborg-Williams, VD, Sweden Green Building Council, Peter
Fransson, avdelningschef, Boverket Scen: G2
Onsdag
08 november
10:30 - 10:45
50 shades of everything but grey
Thrainn Hauksson, landscape architect, founder and principal,
Landslag ehf, Reykjavík Scen: G3
Onsdag
08 november
10:30 - 11:30
En chans på miljonen
Anders Sandoff, universitetslektor, Birgitta Govén,
teknikkonsult, Erik Jannesson, expert hållbarhetsstyrning,
Ingmari Odegren, VD, Lisa Enarsson, projektledare,
miljöförvaltningen, Stockholm Stad Scen: G2
Onsdag
08 november
10:45 - 11:15
Country life
Anders Nyquist, architect, founder and principal, Eco Cycle
Design, Njurunda, Anssi Lassila, architect, founder and
principal, OOPEAA (Office for peripheral architecture),
Helsinki, Christian Broen, project leader, Dansk
Byplanlaboratorium, Copenhagen, Hlédis Sveinsdottir, architect,
co-founder and principal, EON arkitektar, Reykjavík, Sixten
Rahlff, architect, co-founder and principal, 3RW arkitekter,
Bergen Scen: G3
Onsdag
08 november
10:45 - 11:00
Architecture for a new lifestyle
Rahel Belatchew, architect, founder Scen: G1
Onsdag
08 november
11:00 - 11:30
The ring
Carina Loh Lindholm, Projektledare, Carl Zide, Head Of
Looprocks, Emma Dalväg, Hifab, Hlédis Sveinsdottir, architect,
co-founder and principal, EON arkitektar, Reykjavík, Kasper
Guldager Jensen, director and partner, 3XN architects and GXN
Innovation Scen: G1
Onsdag
08 november
11:15 - 12:00
The state vs. the people
Gerard Reinmuth, architect, co-founder and principal, Terroir,
Sydney, Monica von Schmalensee, architect, principal, White
arkitekter, Stockholm, Páll Hjaltasson, architect, + Arkitektar,
former chairman of the Reykjavik Environment and Planning Board,
Reykjavík, + Arkitektar, Tina Saaby, city architect, Copenhagen,
City architect, Torleif Falk, architect, city architect,
Stockholm, City architect Scen: G3
Onsdag
08 november
11:30 - 10:45
Built ideology
Hlédis Sveinsdottir, architect, co-founder and principal, EON
arkitektar, Reykjavík Scen: G1
Onsdag
08 november
11:45 - 12:00
The Utøya memorial
Sixten Rahlff, architect, co-founder and principal, 3RW
arkitekter, Bergen Scen: G1
Onsdag
08 november
13:00 - 13:15
Shiny, happy people
Lone Wiggers, architect, C.F. Møller Architects, Copenhagen
Scen: G1
Onsdag
08 november
13:00 - 13:15
What can politics do?
Christer Larsson, architect, director of city planning, City of
Malmö Scen: G3
Onsdag
08 november
13:00 - 13:30
Modul operandi
Helena Lidelöw, konstruktionschef, Lindbäcks Bygg, biträdande
professor i träbyggnad, Luleå tekniska universitet, Lennart
Weiss, kommersiell direktör, Linda Camara, operativ chef Scen:
G2
Onsdag
08 november
13:15 - 13:45
Built to last
Christer Larsson, architect, director of city planning, City of
Malmö, Gro Bonesmo, architect, co-founder and principal,
Spacegroup, Oslo, Lone Wiggers, architect, C.F. Møller
Architects, Copenhagen, Oana Bogdan, architect, co-founder and
principal, Bogdan & van Broeck, Brussels; secretary of state,
Romania Ministry of Culture, Bucharest, Bogdan & van Broeck,
Thrainn Hauksson, landscape architect, founder and principal,
Landslag ehf, Reykjavík Scen: G1
Onsdag
08 november
13:15 - 13:45
The city of tomorrow
Julien De Smedt, architect, founder, JDS Architects, Stockholm
Scen: G3
Onsdag
08 november
13:30 - 14:00
Synvillor
Erika Worman, chefsdesigner, Fredrik Kjellgren, grundare och
partner, Gustaf Edgren, projektledare, branschutveckling, Magnus
Ståhl, VD Scen: G2
Onsdag
08 november
13:45 - 14:00
Crossing fields
Páll Hjaltasson, architect, + Arkitektar, former chairman of the
Reykjavik Environment and Planning Board, Reykjavík, +
Arkitektar Scen: G1
Onsdag
08 november
13:45 - 14:30
Democracity
Charles Renfro, architect, partner Scen: G3
Onsdag
08 november
14:00 - 14:30
Safe from harm
Helle Juul, architect, founder, Juul Frost arkitekter,
Copenhagen, Julien De Smedt, architect, founder, JDS Architects,
Stockholm, Rickard Stark, architect, founder, OkiDoki!
Arkitekter, Gothenburg, Tobias Johansson, head of development,
Framtiden, Gothenburg municipal development company, Gothenburg
Scen: G1
Onsdag
08 november
14:00 - 14:30
Exhibit A
Juulia Kauste, director, Kieran Long, director, Nikolaj
Sveistrup, head of programme, Tor Inge Hjemdahl, director of
architecture Scen: G2
Onsdag
08 november
15:00 - 15:15
Much more Copenhagen!
Tina Saaby, city architect, Copenhagen, City architect Scen: G1
Onsdag
08 november
15:00 - 15:15
House of cars
Anders Nyquist, architect, founder and principal, Eco Cycle
Design, Njurunda Scen: G3
Onsdag
08 november
15:00 - 15:30
Cementerade åsikter om hållbarhet
Andreas Norrman, arkitekt, Karin Nyquist, projektledare, LCA,
Karolina Brick, Miljöchef, Malin Löfsjögård, VD, Svensk Betong
Scen: G2
Onsdag
08 november
15:15 - 15:45
To plan or not to plan
Alvar Palm, Språkrör, Yimby Göteborg, Gothenburg, Matilda
Lindvall, project leader, Saltet på Ringön, Gothenburg, Thomas
Ertmann, former spokesman for Christiania, Copenhagen, Tina
Saaby, city architect, Copenhagen, City architect Scen: G1
Onsdag
08 november
15:15 - 15:45
You don’t make a city with buildings
Oana Bogdan, architect, co-founder and principal, Bogdan & van
Broeck, Brussels; secretary of state, Romania Ministry of
Culture, Bucharest, Bogdan & van Broeck Scen: G3
Onsdag
08 november
15:30 - 15:45
Man-made solutions to man-made problems
Ole Schrøder, landscape architect, co-founder and principal
Scen: G2
Onsdag
08 november
15:45 - 16:30
Between nature and architecture
Sou Fujimoto, architect, founder and principal, Sou Fujimoto
Architects, Tokyo Scen: G3
|